Testy na celiakii?

Nové technologie a diagnostické metody nám umožňují zkvalitňovat diagnostiku celiakie. Jednoduchým a moderním způsob diagnostiky celiakie je genetický test prováděný naší laboratoří.

Časté otázky (FAQ)

Dotaz klienta:

6. 6. 2016: Ráda bych se informovala na přesnost genetického vyšetření celiakie prováděné na tomto webu. Je při vyšetřování ze vzorku ze slin možná jistá chybovost výsledku? V roce 2011 jsem zasílala vzorek, kde dle laboratorní zprávy DNA analýza celiakie byla jedna z alel tzv. DQ8 pozitivní. Jednalo o vyšetření ze slin. Je možné, aby při genetickém vyšetření z krve o pět let později byl výsledek u téže osoby na tutéž alelu DQ8 negativní? (Což má dle vyšetření na specializovaném pracovišti být?) Je to možné?

Odpověď:

Testy které provádíme, provádíme pomocí metody DNA, tj. pomocí DNA diagnostické soupravy. V oblasti DNA testování celiakie panuje ve světě nejasnost ohledně toho, jaké alely se mají testovat a jakou to má výpovědní hodnotu. Dokážu si představit, že Vám jiná laboratoř podala jiný výsledek, pokud tento výsledek provedla jinou metodou. Je třeba si vyžádat eventuálně metodu, která byla použita na DNA vyšetření. U nás je to souprava EliGene Coeliac RT, se kterou se pracuje ve Švýcarsku, Rakousku a v jiných zemích EU: http://www.eligene.com/coeliac-disease.html.